

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I²C, SMBus |
| Number of I/Os | 16 |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Nominal Supply Current | 160 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
Stock: 24178
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07636
Ext.Price$1.07636
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07636 | $1.07636 |
| 10 | $0.93871 | $9.38710 |
| 25 | $0.82586 | $20.64650 |
| 50 | $0.79715 | $39.85750 |
| 100 | $0.76944 | $76.94400 |
| 300 | $0.74732 | $224.19600 |
| 500 | $0.72583 | $362.91500 |
| 1000 | $0.71301 | $713.01000 |
| 3000 | $0.68109 | $2043.27000 |
| 5000 | $0.65060 | $3253.00000 |
